Sosyal Medya

124Kişi Şuanda Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

Kurban bayramı

Çocuklar için Hayvanlar Hepimiz çocukların hayvanlara olan sempatisini biliriz. Evcil hayvanlar çocukların erken çocukluk dönemlerinden itibaren plastik ördeklerinden,ayıcıklarından, ses çıkaran bebek ve arabalarından sonra en çok dikkatlerini çekebilen en iyi arkadaşlarıdır. Örneğin yeni konuşmaya çalışan bir çocuğun ilk 10 kelimesine “miyaw” olarak bir kedi girer mutlaka. Anne babaları olarak bizler ise, hayvanları çok seven ama severken canını yakabilen çocuklara bir canlı ile empati kurabilmeyi ve hayvan sevgisini vermeye, konuşamasalar da onlarında duyguları, hisler, ihtiyaçları ve hakları olduğunu öğretmeye çalışırız. Ne yazık ki her yıl Kurban Bayramında yaşanan rahatsız edici ... »»»
Kurban Bayramı yılda iki kez kutladığımız dini bayramlarımızdan biridir. Bayram, sevginin, kardeşliğin, barışın öne çıktığı; küslüklerin unutulduğu, insanların birlikte olma, paylaşımlarda bulunma günüdür. Türk toplumunda gelenek haline gelen bayram kutlamalarının insanlar üzerindeki olumlu etkilerinin yanında birçok olumsuz etkisi de bulunmaktadır. Olumsuz etki derken kastedilen 'olumsuz, normal olana aykırı şeklindeki görüntü ve davranışlardır.’ Bunlar en çok küçük yaşlardaki çocukları etkilemektedir. Kurban Kesimi Çocuklara Gösterilmemelidir! Pek çoğumuz bayramları anlam ve önemine uygun ve layıkıyla kutluyoruz. Akrabalarımız ve dostlarımızla görüşüyor ve hasret gideriyoruz, ancak ... »»»
Bayramlar hepimizin farklı duygu ve düşüncelerle karşıladığı zamanlardır. Büyüklerimize nerde o eski bayramlar dedirtirken küçüklerimize de yeni kıyafetleri, bayram çikolatalarını, bayram harçlıklarını anımsatır. Nihai sonuçta bayramlar hepimize ortak olarak heyecan duygusunu hissettirir. Biz yetişkinler olarak bu heyecanı çocuklarımıza doya doya yaşatmak sorumluluğumuzdur. Çocuklarımıza bayram heyecanı yaşatabilmemiz için öncelikli olarak onların bayram bilincini geliştirmeliyiz. Bayram bilincinin gelişmesi için bayramla ilgili kitaplar okuyabilir, bayram şarkıları söyleyebiliriz. Bu hazırlığımızdaki telaşımızda çocuklarımızın da bizimle beraber olması çocuklarımıza farkındalık k... »»»
Kocaman aileleri biraraya getiren , elbirliğiyle hazırlanan birbirinden lezzetli sofralar ve kötü duyguların kurban edildiği, küslerin barıştığı sevgi ve huzur kokularına et kokularının karıştığı bayramımızdır Kurban bayramı. Fakat bu huzurumuz; ağrıyan mideler, yükselen tansiyon, kan kolestrol ve glukoz değerleri, hazımsızlık şikayetleri, bayramda aldığımız kiloları nasıl vericez telaşeleri gibi durumlarda kaçabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için yapmamız gereken şey aslında çok basit: PORSİYON KONTROLÜNÜ ELDEN BIRAKMADAN SAĞLIKLI VE LEZZETLİ SOFRALARI TERCİH ETMEK..  Kırmızı et ölçülü yendiği sürece iyi bir protein, demir ve B vitaminleri kaynağıdır. Fakat ... »»»
Hepimiz bayram, yılbaşı gibi özel günlerde yemeğin miktarını biraz fazla kaçırırız. Söz konusu Kurban Bayramı olunca ise özellikle yediğimiz et miktarında önemli derecede artış olur. Her ne kadar yediklerimize dikkat etmeye çalışmış olsak bile ister istemez beslenme planımızın dışına çıkarız. Kurban bayramında tükettiğimiz et, sakatat, kızartmalar ve tatlı gibi besinlerden fazla miktarda tüketmemiz vücudumuzda toksik maddelerin artmasına neden olur. Toksinlerin fazla alınması ile birlikte vücutta stres artar ve bağışıklık sistemimiz de olumsuz etkilenir. Havaların da soğumasıyla vücudun hem stres hemde bağışıklık sistemi ile baş edebilmesi zor olabilir. Bu nedenle bayram boyunca aldığımız f... »»»
Kurban Bayramı beslenmemizde büyük değişikliklere yol açar. Bayram geleneklerimizden olan tatlı, şeker tüketimine ek olarak kurban eti tüketimi de ön plana çıkmaktadır. Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilen hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açabilir. Bu nedenle özellikle sindirim sistemi rahatsızlığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında en az bir gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı'nda yağsız et... »»»
Kurban bayramı, sevdiklerimizle güzel anlar paylaşmak için bir fırsattır ve biz en güzel anlarımızı zengin sofralar etrafında birleştirmek isteriz. Ancak bu zengin sofralar, günün sonunda hazımsızlık, mide yanması gibi şikayetleri de beraberinde getirir. Çözümü genellikle bir şişe sodayla, maden suyuyla buluruz. Oysa alınacak küçük önlemlerle bayram boyunca hem et tüketmek hem de sağlıklı bir bayram geçirmek mümkündür. Kırmızı et tüketimimizi ve ziyaretlerle beraber tatlı kaçamaklarını arttırdığımız bu bayramda; diyabet, hipertansiyon, kalp-damar gibi kronik hastalıkları olan bireylerin özellikle dikkat etmesi gerekir. Kırmızı et kolesterol ve doymuş yağ içeriği yüksek bir besindir. Yağlı ... »»»
Kurban bayramı yaklaştı çoğumuz için yanlış beslenme alarmı çalmaya başladı. Bayramda gelin sağlıklı beslenelim, bayramımızı kendimize zehir etmeyelim. Bayramlar sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz, güzel duyguların paylaşıldığı et, hamur işleri, sarmalar, dolmalar ve tatlı tüketiminin arttığı günlerdir. Kurban bayramında yapılması gereken doğrular ve yanlışlara gelince; Doğru: Mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş kurbanlık almak gereklidir. Kontrolden geçmeyen hayvanlar insan sağlığını bozan mikroorganizmalar taşır. Yanlış: Et iyi pişirilmezse toksoplazma gibi zararlı taşıyıcıları vücudumuza taşıyabiliriz. Toksoplazma paraziti, kadınlarda düşük doğum veya ölü doğuma neden olur. Kurba... »»»
Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Kurban bayramı programınızı yaparken çocuğunuzun Kurban Bayramı’nda travma yaşamaması için nasıl önlemler almalısınız ve nelere dikkat etmelisiniz bilmeniz çok önemlidir. Çocuğa Kurban Bayramı nasıl açıklanmalı? Öncelikle Kurban Bayramı’nın anlamını çocuğunuza açıklamalısınız. Ne kadar bilinçli anne babalarda olsanız da bir toplum içinde yaşadığınız için Kurban Bayramı’nda “hayvanların kesildiğini” görecektir. Tabi ki bu sahneleri çocuğunuza izletmek istemeseniz bile bir anlık görüntü olarak aracınızda bir yerden bir yerden giderken bile görecektir. Bu nedenle Kurban Bayramı’nın anlamını çocuğun anlayacağı bir şekilde hikaye anlatır gibi anlatmak ... »»»
Her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban bayramında sağlık için bazı önlenmeler alınması gerektiğini vurgulamaya çalışıyorum. Çünkü kurban bayramındaki beslenme alışkanlıklarımız sonrasında geri dönüşümü zor hasarlara neden olabilir. Bu yıl kurban bayramının kış aylarının başına rastlaması, domuz gribi salgını ile eş zamanlı olması sebebiyle özellikle risk grubunda olan gebeler, emziren anneler, çocuklar, gençler ve yaşlıların her gün olduğu gibi kurban bayramında da yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Kurban Eti sağlıklı mıdır? Normalde kasaptan aldığımız etle kurban etinin tek farkı dinlendirme süresidir. Kurbanda kesilen hayvanın eti genellikle yeterince dinlendirilmed... »»»
Kurban kesimi çocuk psikolojisini nasıl etki bırakır?Aileler kurban bayramında nelere dikkat etmelidir? Kurban kesimi çocuklar için neden ‘travma'dır ! Kurban bayramında anne babalar çok bilinçli olmalıdır. Özellikle küçük çocuklar kurban bayramının manevi, yani dini yönünü algılayamazlar. Onlar için kurban kesmek gözleriyle gördükleri şeydir; yani bir canlının öldürülmesidir. Hem de o canlı sevdikleri kişiler tarafından babası, dedesi, amcası tarafından öldürülür. Çocukların buna anlam vermesi çok zordur. Çocuklar kurbanla duygusal bağ kurarlar ve kaybetmek istemezler! Çocuklar hayvanları çok severler. Eve gelen kurban onlar için bir mutluluk kaynağıdır ve heyecanla kurbanı gör... »»»
Kurban Bayramları, sadece şeker ve tatlı tüketiminin değil aynı zamanda et tüketiminin de yıl içerisinde maksimuma ulaştığı bir zaman dilimidir. Öğün saatlerinde aksamalar, birbirinden güzel tatlılar, et yemeklerinin ağırlıkta olduğu ziyafetler ile bayram zamanı fazla kilolara davetiye çıkardığımız, sindirim sistemimiz ile sorunlar yaşadığımız bir dönem haline gelebilir. Sindirim güçlükleri, reflü, karın ağrıları, gaz sancıları ve kabızlık sorunu ile uğraşmak yerine sevdiklerimizle bayramın tadını doyasıya çıkarmak için beslenme ile ilgili bazı püf noktalarını aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Kurban Bayramı’nda yapılan ilk beslenme hatası genellikle sabah kahvaltısında olur. Kurb... »»»

Yazar : KuZeYLi
31 Tem Cuma 01:23
42 Görüntüleme


Gönder

Popüler Yorumlar